Letti vagyok, 29 éves, HR-esként dolgozom egy vidéki multinál. A jövőben szeretnék freelancer grafikus lenni, így tudásom bővítése érdekében jelenleg Művészeti grafikusnak tanulok. Személyiségtípusom INFJ-T, horoszkópom Halak. Harry Potter rajongó vagyok, házam a Mardekár. Imádom Skandináviát, norvégul tanulok is, az én safe placem pedig Koppenhága. Egy tengerimalacnak az anyukája vagyok. Rohadt sok fóbiám van, rettegek a békáktól, utálom a tükröket és félek minden paranormális dologtól. Kedvenc évszakom az ősz és a tél, sokáig a telet mondtam de mára már inkább egy őszimádó lány lettem. Szorongásos depresszióm van, mellette pedig szociális fóbiám. Rajongok a könyvekért, a papírírószerekért, illatgyertyákért és a plüssállatokért. Szeretek motorozni, elhagyatott helyeket felfedezni és mélyebb dolgokról beszélgetni. 

BLOG RÓLAM BEJELENTKEZÉS

 lettaletti25@gmail.com
vedd fel velem a kapcsolatot, ha szeretnéd, nyugi, barátságos vagyok :) 

 
Blog

Az a fránya szakdolgozat...

2020.03.19. 18:26, Letti

Helló újra!

Ma egy egyetemistákat jobban érintő témát hoztam, azonban bárki másnak is tartalmazhat majd hasznos információkat a leírás. Mivel ha minden igaz nyáron végzek a mesterképzéssel is, már van mögöttem egy szakdolgozat, így gondoltam mesélek arról, a mostaniról, és néhány tipp, hogy hogyan is kezdj bele az egészbe.

Az alapszakon településfejlesztést tanultam, így a szakdolgozatom témája is ehhez kapcsolódott: Városi funkcionális transzformáció -  A felhagyott területek újrahasznosítása címmel.

Már a szakosodás után éreztem, hogy bizony nem jól döntöttem, turisztikára kellett volna szakosodnom, nem pedig a településfejlesztőre, de úgy voltam vele, hogy nem csak OKJ-s végzettségem van turisztikából, de már a gimnáziumban is idegenforgalmi tagozatos voltam... újítsunk. Ráadásul mindenki más is erre ment, rossz híreket is terjesztettek a szakirányról, ezért eldöntöttem, hogy persze jó lesz ez nekem. Kreativitás kell hozzá, semmi más. Aha. Nem. Nem mondom, hogy teljesen megbántam, de nem is érzem jó döntésnek. És ez a szakdolgozatom írásakor is meglátszott. Úgy hogy első tipp:

Valóban olyan szakra menj, ami iránt vonzódsz, ami érdekel. Ha nem ezt teszed, utána csak szenvedni fogsz a megfelelő téma kiválasztásával, és úgy jársz mint én.

Elérkezett az utolsó év, témaötletem se volt. Semmi. Egyetlen dolgot tudtam: hogy kinél szeretném írni. Már a 2. félévben mikor először találkoztam vele megfogadtam, hogy ennél a tanárnál fogom írni a szakdolgozatomat, mert szerintem az egyik legszélesebb tudással rendelkező a szakon, mellé fiatal, így képes az én fejemmel is gondolkodni. Második tipp:

Jó tanárt válassz. Két szempont fontos. Az első, hogy mennyire jártas a témában ami téged érdekel, a második pedig a tanárnak a diákokhoz való hozzállása.

Én tudtam, hogy egyik ponttal sem lesz gond, és hogy jól fogunk tudni együtt dolgozni. Egyetlen probléma volt, a már korábban említett téma hiánya, hiszen minimálisan se voltam jártram az egész településfejlesztésben 1,5 év után. Gáz, nem gáz. A mai napig inkább nem híresztelem, hogy városfejlesztő végzettséggel rendelkezem. Szerencsére a konzulens választásom sikeres volt, így közösen kitaláltuk a már fentebb említett témát, a vacant landeket. Aha. De mi az, hogy vacant land? Két éven keresztül kutattam, mégse tudnék a mai napig egy pontos összefoglalást mondani róla, de nem is ez a lényeg most.

Fontos, hogy ne félj kérdezni, segítséget kérni hogyha elakadsz. Én megtettem, és rengeteg segítséget kaptam tőle, hisz neki se jó, ha leégetem.

Mit kell először is tudnod? Legyen egy célod, legyen meg mi a problémád és mit akarsz a dolgozattal elérni. Ezáltal képes leszel felállítani egy vázlatot, a vázlatpontokhoz meg címszavakat rendelni. Az irodalomkeresés hosszú és türelmet igénylő folyamat. Mindig nézd meg az irodalmak további címszavait is, hiszen ötletet nyerhetsz belőle, valamint fontos, hogy megnézd az irodalomjegyzéket is. Fontos is azt megtudnod (melyben a konzulensed valószínúleg tud segíteni), hogy melyek azok az oldalak, ahol érdemes irodalmak után kutatnod. Nem csak a google jó erre. Nem csak a google tudós. Számos tudományos irodalmi cikket üsszegyűjtő oldal létezik, ahol címszavak alapján akár a legutóbb publikált cikkeket is elérheted.

Folytatás a bővebbenre kattintva.

Újabb tipp:

Vezess egy füzetet, amiben a szakdolgozatoddal kapcsolatos dolgokat vezeted. Én idén már a 2. füzetet kezdem. Sokkal könnyebb visszakeresni az irodalmakat, hogy melyik miről szólt, hogy melyiket használtam, hogy hogyan kell lehivatkozni.

Ha valóban sikeres dolgozatot akarsz magad mögött tudni fontos a jó időbeosztás is. Nem vagy hős. Nem kell elhinni mindent a felsőbbéveseknek. Biztos van néhány ember, aki képes a csodákra, de a többség nem. Egy jó szakdolgozat nem két hét alatt íródik meg! És ezt jegyezd meg. Az adatgyűjtés hónapokba is telhet, főleg egy diplomamunkánál, ahol már kötelező a primer adatkutatás és saját adatbázis létrehozása. Ezért is fontos az, hogy időbe elkezd az irodalmazást, mert meg fogja könnyíteni a helyzeted a módszertan tekintetében. Körülbelül 40 irodalmat olvastam el jelenleg, mire meglett a pontos módszertanom a diplomamunkámnál, az adatbázisomat pedig fél évig készítettem. Nem a megírás hosszú. Hanem az adatgyűjtés, az elemzés, az irodalmazás. Külföldi irodalomnál pedig nem tudod csak átfutni a szöveget, hogy körülbelül jónak tűnik e. Jobban el kell mélyedni benne. Már ha nem vagy angolból zseni. :)

Úgyhogy ne képzeld magad valami hősnek, és adj időt magadnak arra is, ha esetleg bebizonyosodik, hogy az általad választott módszertan nem megfelelő, ezért újra kell kezdeni.

Sajnos ismerek olyan embert, akinek erre már volt példa. Ráadásul a kérdőívezés sem 2 nap alatt zajlik, az is több héten keresztül megy, hogy minél több elemszámod legyen, ezáltal minél relevánsabb információid legyenek.

Fontos, hogy kerüld a plágiumot. Magadnak teszel vele rosszat, ha csak konkrét fejezeteket átmásolsz valahonnan.

A tanárok nem hülyék. Ők is be tudják írni a keresőbe azt, amit te, és nekik is fel fogja ugyanazt az oldalt, tanulmányt dobni, amit neked. Csak magadat mented meg egy nyilvános megszégyenítéstől.

A védést se vedd félvállról!

Hiába mondják azt, hogy az már az egésznek a legkönnyebb része (és ez igaz is), fontos, hogy azzal is foglalkozz. Egy szép, jól átgondolt prezentáció nagyot dob az előadásodon. És a legfontosabb szabály: ne legyen sok a szöveg!!! Írd meg a szöveged, és kezd el gyakorolni. Ne bemagold! Gyakorold. Látszódjon, hogy természetesen megy, és érted, hogy miről beszélsz. A prezentációba csak a legfontosabb dolgok kerüljenek, és csakis azok, amiket 100%-ban meg tudsz magyarázni. Én világéletemben rossz voltam abból, ha valaki elkezdett egy adott témáról kérdéseket felrakni. A védésemen is leblokkoltam, konkrétan nem tudtam felfogni, hogy a tanár mit kérdez. És a konzulensem húzott ki a bajból. :)

Nekem mind a szakdolgozatom, mind a védésem 5-ös lett, de ez a fentebb említett dolgok nélkül nem jött volna össze. Itt is megmutatkozik, hogy mennyire fontos a jó tanár, a jó időbeosztás és a szorgalom. Jelenleg nagyon félelemben vagyok, mert még mindig hiányzik a diplomamunkám fele. Ehhez kapcsolódóan egy utolsó tanács:

Ne hidd el a konzulensednek, hogy ráérsz még, dolgoztál már vele eleget. Mert nem. :)

Nem vagyok szakdolgozati tanácsadó, vannak ehhez oldalak ahol tippeket írnak le. Én a saját tapasztalataim osztottam meg veletek, és remélem hogy lesz olyan, akinek segítettem ezzel kapcsolatban. Ha bármi további kérdésed lenne a témával kapcsolatban, vagy esetleg te is tudományos témában írsz és szükséged lenne oldal tippekre bátran írj nekem e-mailt a lettaletti25@gmail.com-ra. Nem harapok.

A következő írásom valószínűleg egy visszatekintő lesz, ugyanis az elmúlt évben több hónapot töltöttem Dániában, és az ottani tapasztaltaim is szeretném veletek megosztani.

Hadet!